Automatyka przemysłowa

Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zamów motoreduktor ślimakowy.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor kupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni nigdy nie jest 100%, stąd zawsze występuje pewna różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne obliczenia oraz testy poszczególnych zestawów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy, jak również do sporych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym sektorze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych rodzajów silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy spedycja, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, podnośniki albo wirniki. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, iż ilość potencjalnych zestawów, jakie współcześnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]