Biżuteria i kosztowności Zakupy

Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Mało osób wie jednak, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych krajach, jak np. w Turcji, w Irlandii, w Czechach czy w Kanadzie, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy wedle starodawnych wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki razem, aczkolwiek tradycja mówi, że kobieta nie powinna finansować ich kupna, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy stal), które uosabiały niezłomność uczucia. Współcześnie do ich sporządzenia używa się przede wszystkim platyny i złota, które są symbolem ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one również często ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub znaczący dla małżonków cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]