Budownictwo

Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

Dowiedz się więcej o oknach skrzynkowych na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach oraz dworkach. Dziś są one produkowane w szczególności z myślą o założeniu w tego rodzaju, bo użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez urzędników. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej zakładane są również w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są równie wydajne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi jest powietrze. Jest to swego typu izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często dzielone są na czworo elementów – te górne, mniejsze skrzydła są zamykane oddzielnie i niegdyś służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w obiektach zbudowanych przed laty – między innymi domach drewnianych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, powinny być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej wybierano sosnę i dąb, jednak ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują także drewno egzotyczne. Drewna takie jak m. in. meranti są wszak znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ wody, wiatru oraz ekstremalnych mrozów.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]