Budownictwo

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Potrzebujesz szalunków Kraków? Odwiedź ten adres.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie otworów na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Typy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część inwestorów i wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę łączą głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty często parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i ekip, które oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłby całkiem nieopłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]