Budownictwo

Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Zamów sklejkę szalunkową na sklep.abcszalunki.pl.

Deski szalunkowe to kluczowy moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jednakże przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić obiekty ze ścianami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]