Ochrona zdrowia

Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Wejdź na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby znaleźć informacje dotyczące biopsji prostaty w Krakowie.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem oraz wielkością włoski orzech. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Należy podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego potencjalnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, w szczególności jeśli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności z erekcją oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym zwykle ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i wszczepione zastawki serca. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]