Ochrona zdrowia

Implanty zębów – najczęściej zadawane przez pacjentów pytania

Mając do dyspozycji wyłącznie pisemną formę, nie jesteśmy w stanie udzielić wyczerpujących odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania odnośnie implantów zębów. Musimy ograniczyć się więc do ogólnego potraktowania tematu, bez omawiania szczegółów. Te szczegóły, to najczęściej osobniczo zmienne kwestie, wymagające przeprowadzenia badania stomatologicznego, diagnostyki i osobistej rozmowy pacjenta z lekarzem.

Aby to omówienie było wyczerpujące i dało wiedzę potrzebną do podjęcia mądrej decyzji w kwestii leczenia, zawsze konieczne jest odbycie konsultacji stomatologicznej. Wstępne informacje można także uzyskać podczas konsultacji telefonicznej, do której również zachęcamy.

1. Czy wszczepienie implantów zębowych boli?

Wszczepienie implantów zębowych jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem, najczęściej mniej inwazyjnym od ekstrakcji zęba. Efekt bezbolesności uzyskuje się stosując znieczulenie miejscowe, wykonywane nowoczesnym urządzeniem The Wand, pozwalającym na bezbolesną aplikację środka znieczulającego. Do wyboru pacjent ma również jeden z rodzajów znieczulenia ogólnego – sedację, wykonywaną przez lekarza anestezjologa. Po zabiegu z uczuciem bólu doskonale radzi sobie farmakoterapia.

2. Jak długo trwa wszczepienie implantu zębowego?

Zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w warunkach pełnej sterylności i wprawnemu implantologowi zajmuje od 20 do 30 minut. Jeśli implantów jest więcej, to czas zabiegu wydłuża się proporcjonalnie do ich ilości.

3. Jak długa jest gwarancja na implanty zębowe?

Długość gwarancji zależy od posiadania (bądź nie) uprawnień nadanych przez producenta implantów lekarzowi implantologowi. Dożywotniej gwarancji może udzielić uprawniony do tego, doświadczony implantolog ze świetnymi efektami leczenia, przeprowadzający zabiegi w renomowanej, świetnie wyposażonej klinice. Także, na taką gwarancję mogą pozwolić sobie jedynie producenci najwyższej klasy implantów, z profesjonalnym zapleczem serwisowym i naukowym. Krótszy okres gwarancji oznacza zazwyczaj niższą jakość któregoś z elementów lub całości oferty leczenia implantologicznego.

4. Jakie jest ryzyko odrzutu implantu zębowego?

Statystyki mówią, że skuteczność leczenia implantologicznego wynosi ok. 98% To wysoka wartość, ale aby stała się niemal 100% pewnością, warto wybrać doświadczonego implantologa w renomowanej klinice, wszczepiającego implanty najwyższej jakości. Należy również przestrzegać zaleceń lekarza i szczególną uwagę zwrócić na jakość zabiegów higienizacyjnych po zabiegu.

5. Dlaczego występują różnice w cenie implantów zębowych?

Od czego zależy cena implantów zębowych piszemy obszernie na naszym blogu, pod takim właśnie tytułem. A najkrótsza odpowiedź na pytanie brzmi: różnice występują, bo różne jest wykształcenie i doświadczenie lekarzy, bo zróżnicowane pod względem jakości jest wyposażenie ich gabinetów, bo stosują różnej klasy systemy implantologiczne, a w ich obrębie implanty wykonane z różnej jakości materiałów, bo tylko wąska grupa lekarzy implantologów udziela dożywotniej gwarancji na efekty leczenia.

6. Czy ilość wprowadzonych implantów musi być równa ilości ubytków zębów?

Niekoniecznie, ilość rozwiązań protetycznych pozwala na mniejszą ilość implantów w stosunku do ubytków, ale należy pamiętać o tym, że z funkcjonalnego i estetycznego punktu widzenia najkorzystniejszym uzupełnieniem ubytku jest implant zębowy. Stanowi on także gwarancję uniknięcia powikłania w postaci zaniku kostnego.

7. Czy implantację można wykonać zaraz po ekstrakcji zęba, podczas tego samego zabiegu?

Można, jest to tak zwana implantacja jednoetapowa. Można ją wykonać pod warunkiem zachowania naturalnego podłoża kostnego. Oceny dokona oczywiście lekarz implantolog. Przy tej metodzie pacjent zyskuje natychmiastowy efekt estetyczny i odbudowę funkcji, także lepsze gojenie kości.

8. Czy implantację można wykonać kilka lat po ekstrakcji?

Oczywiście, może jednak wystąpić konieczność poprzedzenia zabiegu implantacji sterowaną rekonstrukcją kości. W takiej sytuacji wprowadzenie wszczepu może nastąpić po okresie 2 miesięcy od rekonstrukcji.

9. Czy można wykonać zabieg implantacji w przypadku całkowitego bezzębia?

Całkowite bezzębie jest jednym ze wskazań do zabiegu implantacji. Lekarz implantolog może zaproponować pacjentowi szereg rozwiązań protetycznych, stosownie do jego oczekiwań i możliwości. Odbudowa protetyczna oparta na implantach znacząco podnosi funkcjonalność, estetykę i komfort życia.

10. Czy możliwa jest implantacja w przypadku zaniku kostnego i osteoporozy?

Zanik kostny nie stanowi przeciwwskazania do implantacji, wymaga jedynie zastosowania augmentacji kości, czyli wykonania sterowanej regeneracji kości – GBR. Zabieg taki wykonujemy z powodzeniem i zastosowaniem najwyższej klasy materiału w naszej klinice. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej, przeprowadzenie implantacji u pacjenta z osteoporozą wymaga dogłębnej diagnostyki, zastosowania dodatkowego leczenia i oceny zaawansowania choroby. Zabieg implantacji może okazać się niemożliwym do wykonania.

11. Ile czasu musi upłynąć od wszczepienia implantu do umieszczenia na nim korony?

Jeśli pojedynczy ubytek zęba zostanie uzupełniony implantem, to można natychmiast osadzić na nim tymczasową odbudowę protetyczną w postaci korony.

Po okresie osteointegracji, czyli wgojenia implantu (4 do 6 miesięcy) wymienia się tymczasową koronę na stałą odbudowę protetyczną.

12. Czy może wystąpić uczulenie na implanty?

Jeśli implant wykonany jest z wysokiej jakości surowca (tytanu lub tlenku cyrkonu), to nie spowoduje on reakcji alergicznej. Tytan i cyrkon to materiały o bardzo wysokiej biozgodności. Jeśli pojawia się problem nietolerancji implantu, to jest to dowód na jego niską jakość.

13. Czy istnieją ograniczenia wiekowe do wszczepienia implantu?

Jedynym przeciwwskazaniem wiekowym do wykonania zabiegu implantacji jest wiek poniżej 17- go, a najlepiej 21- go roku życia. To osobniczo zmienna granica zakończenia procesu rozwoju kostnego. Jeśli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych, to zaawansowany wiek nie stanowi przeszkody w wykonaniu zabiegu implantacji.

14. Ile wolnych dni należy zaplanować po zabiegu implantacji?

Najczęściej wszelkie niedogodności i dyskomfort związany z zabiegiem implantacji ustępują w ciągu jednego dnia. Drobny kłopot może sprawić jedynie obrzęk operowanego miejsca, który można ograniczyć stosując się do zaleceń lekarza.

Jeśli zabieg – oprócz wszczepienia implantu – obejmuje inne działania chirurgiczne, to wszystko zależy od rodzaju działalności chirurga implantologa i osobniczo zmiennej odpowiedzi pacjenta na taką działalność. Zazwyczaj jednak okres powrotu do pełnej formy i estetyki twarzy nie jest dłuższy niż kilka dni.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/implanty-zebow-najczesciej-zadawane-przez-pacjentow-pytania/