Ochrona zdrowia

Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Korekcja stożka rogówki. Zdobądź więcej szczegółów.

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być powodem innych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy 30. roku życia

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno ogniskuje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólowych, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się także na podrażnienie oczu, czasem zdarza się też widzenie podwójne. Stożek rogówki niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie dolegliwość jest adiustowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, z czasem jakkolwiek niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – rozmaite metody

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnych technik. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]