Na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o bólu kręgosłupa piersiowego
Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym pomału zaczyna być normalnością dla znacznego odsetka społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już przypadłość, z którą borykają się jedynie ludzie w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna połączona z pracą w pozycji siedzącej powoduje, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Źródło bólu kręgosłupa
Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego odczuwanie np. na odcinku klatki piersiowej często związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również wskazywać na powstawanie chorób narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym, a także ból na wysokości łopatek najczęściej jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł czy ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj przenoszeniem przedmiotów o sporej masie czy wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, ponieważ ustępuje po odpoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból pleców bywa również następstwem rozmaitych stanów zapalnych lub urazów nierzadko tak błahych, że przypominają się nam one dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból kręgosłupa – co rekomendują specjaliści?
Bólu pleców nie można ignorować i należy bezzwłocznie zgłosić się na konsultację z lekarzem. Jest on w stanie orientacyjnie określić rodzaj i przyczynę bólu, po czym wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który zaplanuje efektywny kierunek terapii. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup należy troszczyć się na co dzień, nawet gdy nie sprawiał na razie problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują dbanie o właściwą wagę, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. w trakcie pracy przy komputerze, a także regularny ruch. Naprężone mięśnie szyi i pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy, jak również pobudza cyrkulację krwi i limfy.
Kontakt:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]