Ochrona zdrowia

Ortokorekcja – modelowanie rogówki specjalnymi soczewkami

Szukasz informacji o ortokorekcji? Dobrze trafiłeś!

Czy noszenie okularów przy krótkowzroczności to konieczność? Okazuje się, iż przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą być niepotrzebne, o ile zdecydujemy się na ortokorekcję.

Ortokorekcja – metoda wypłaszczenia kształtu rogówki

Astygmatyzm oraz krótkowzroczność to uciążliwe wady wzroku, które potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, ale duży odsetek osób rezygnuje z zabiegu tego typu ze strachu przed ingerencją lasera lub wprost z powodów finansowych. Nie oznacza to jednak, iż są one definitywnie skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i doświadczanie nieustannego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i zahamować jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – bezpiecznej, niechirurgicznej, i – co ważne – efektywnej procedury, która polega na korekcji krzywizny rogówki w trakcie snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która założyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie w skutek czego usuwają przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest odczuwalny często już po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Trzeba jednakże podkreślić, że nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy systematycznym korzystaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, rygorystycznym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego, gdyż inaczej mogą wystąpić powikłania. Modelowanie kształtu rogówki przez otrokorekcję jest całkowicie odwracalne – po przerwaniu zakładania ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swego uprzedniego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u dzieci?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka ludzi w każdym wieku, także najmłodszych. Dobrą wiadomością jest więc to, iż ortosoczewek mogą używać dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu za dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy bez wad wzroku. Wypada jednak wiedzieć, iż użycie z soczewek ortokorekcyjnych jest niewskazane przy wadzie powyżej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego pacjenta jest inna, z tej przyczyny soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po skrupulatnym badaniu wzroku oraz sporządzeniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to między innymi uraz oka i stożek rogówki.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]