Ochrona zdrowia

Usuwanie blizn rogówkowych metodą PTK

Więcej szczegółów o likwidacji blizn na rogówce uzyskasz tu.

Oko to wrażliwa część ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnych urazów czy chorób na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, stosując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.

Czego rezultatem mogą być blizny na rogówce?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je ochrania, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle elastyczna i mimo iż przeważnie niewielkie jej otarcia goją się samoistnie, często dochodzi do jej zbliznowacenia, również na skutek naszego niedbalstwa. Co może spowodować powstawanie blizn rogówkowych? Są one zwykle rezultatem urazów np. oparzenia, skaleczenia oraz zadrapania, rozmaitych chorób (np. półpaśca) albo dostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówki mogą powstać również w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyraźnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn rogówki sygnalizuje wiele innych symptomów, jak przykładowo wrażliwość na światło, uczucie bólu gałki ocznej czy przekrwienie oczu, zatem jeżeli ich doświadczasz zalecamy bezzwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. Podczas dokładnego badania ustali on głębokość, rozmiar oraz umiejscowienie blizn, jak również doradzi w zakresie możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – krótki zabieg z użyciem promienia lasera

Najbardziej rozpowszechnioną obecnie procedurą likwidowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w większości klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia usunięcie zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się ściśle do poleceń lekarza i systematycznie pojawiać się na kontroli w ustalonym czasie.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]