logo

Określenie roli kredytu w firmie-analiza

Kredyt to forma sprzedaży, która ma zarówno plusy jak i minusy. Stosując kredyty trzeba zwiększyć zaangażowanie w zarządzanie firmą. W tym rozdziale przyjrzymy się tym plusom i minusom, różnym rodzajom kredytów, udzielaniu kredytów, ich egzekwowaniu oraz korzystaniu z kredytu przez firmę.

ANALIZA KONKRETNYCH SYTUACJI

Phil, partner firmy „Exeter Feed & Grain”, właśnie wrócił ze spotkania z Cecilem, swoim bankierem. Żałował, że nie mógł poradzić się swoich partnerów, którzy wyjechali z miasta. Potrzebował bowiem jeszcze jednej ciężarówki z paszą, ale jego limit kredytowy był na wyczerpaniu. W środku lata wzrósł popyt na paszę. Farmerzy składali na nią zamówienia, obiecując solennie zapłacić, gdy tylko sprzedadzą swe bydło opasowe i tuczniki, które osiągnęły wagę rzeźną. Stan środków finansowych w firmie był ogólnie dobry, natomiast klienci nie cieszyli się zbyt dobrą opinią jeśli chodzi o dotrzymywanie terminów płatności. Phil stanął więc przed dylematem: aktywa na dłuższy okres były bardzo zadowalające, ale bieżący przepływ gotówki stał się zasadniczym problemem. Jak Phil zamierzał zebrać gotówkę potrzebną na zakup paszy? Zdecydował się odwiedzić swych klientów i wyegzekwować zapłatę. Postanowił, że zacznie od najstarszych długów. Do takich należał dług za ciężarówkę kukurydzy zakupioną 18 miesięcy temu przez Neda, syna Joe Hearty. Wielokrotnie wysyłane co miesiąc noty księgowe były ignorowane, więc Phil zadzwonił na farmę i umówił się na „ważną rozmowę”. Farma położona była w sąsiednim powiecie 27 km od firmy. Przywitała go matka Neda, jego ojciec i Ned osobiście. Była też nowa żona Neda, Lucy, pracująca dawniej w banku Phila. Pomachał więc do niej i zapytał, czy są jakieś problemy z uregulowaniem zapłaty? Matka i syn jednoznacznie twierdzili, że nie było żadnego kupna kukurydzy od firmy „Exeter Feed & Grain”. Ojciec nie zabrał głosu.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Cześć! Bardzo mi miło, że jesteś na moim blogu, znajdziesz tutaj informacje dotyczące finansów i rachunkowości. Prowadzenie bloga to jedna z moich pasji, dlatego staram się tu często coś nowego wrzucać! Mam nadzieję, że spodobają Ci się treści jakie tu zamieszczam i będziesz często do mnie zaglądał