Leasing niewątpliwie jest jednym z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, gdyż jego duże plusy powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie kosztów wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w Polsce ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny wpływa także to, iż pozwala on na zdobycie potrzebnych do prowadzenia firmy aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc opiera się leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?
ABC leasingu
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W krajach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, jednak w Polsce są to określenia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej bywają samochody, które budują flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia firmy czy też wyposażenie biura. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty zostają oddane leasingodawcy, który zazwyczaj sprzedaje je w niskiej cenie.
Opłacalny leasing – jak go wyszukać?
W ostatnim czasie w naszym kraju dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, iż ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu są odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je posiada, decydując się na leasing, dobrze zrobimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem leasingu dobrze zatem odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak wyszukać propozycję dostosowaną do naszych możliwości oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym wyjściem.