Porady i tutoriale Rachunkowość i finanse

Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o fakturach ustrukturyzowanych, znajdziesz na flobo.io.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie osobom prowadzącym działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z użyciem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go odczytać, lecz dla właściwego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie klarowny. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolity format bez względu na to którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny krok do przodu zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez programy księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (system zachowuje dane o nich przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz szybciej dostaną zwrot VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]