Rachunkowość i finanse

Na czym polega i czy warto korzystać z mass collect?

Co to jest mass collect?

Mass collect jest usługą, która opiera się na identyfikacji płatności masowych. Przybliżamy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób ułatwia życie małym i dużym firmom.

Mass collect – gdzie zda egzamin taka usługa?

Funkcja mass collect jest w zasadzie niezwykle prosta. Polega na nadaniu każdemu kontrahentowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który jest tym samym jego symbolem identyfikacyjnym. Takie działanie zdaje egzamin tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest ogromna ilość klientów, a więc na przykład w firmach dostarczających usługi telekomunikacyjne, w prywatnych gabinetach, a także wszelkich branżach, gdzie prowadzi się systemy abonenckie (m.in. w obiektach sportowych). Należności wpływające w usłudze mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, jednakże uprzednie przypisanie kontrahentom niepowtarzalnych numerów rachunków umożliwia ich efektywniejsze zdefiniowanie, bez względu na to, jaką metodę wybrali oni do dokonania wpłaty (standardowy przelew, przelew z karty albo przelew pocztowy). Zastosowanie mass collect przekłada się też na mniej czasochłonne księgowanie należności niż podczas księgowania ręcznego, a zarazem na wyeliminowanie potencjalnych błędów nieraz wynikających w trakcie tej czynności.

Bieżące monitorowanie przychodzących opłat – o atutach usługi mass collect

Chociaż mass collect nie jest w tej chwili proponowana w większości banków (mają ją między innymi PM Bank i BNP Paribas) warto zastanowić się nad jej wykorzystaniem w przedsiębiorstwie, także takim, które co miesiąc obsługuje około stu faktur. Stosowanie mass collect przynosi bowiem kilka korzyści, jak np. oszczędność czasu pracowników działu księgowości, opcja połączenia z platformą finansowo–księgową (a tym samym śledzenie na bieżąco przychodzących należności) czy integracja z oprogramowaniem Finance Automation. Taką autorską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Umożliwia ona nie tylko integrację z systemem mass collect banku, ale posiada również funkcję przesyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach i windykacji, co po jakimś czasie skutkuje zwiększeniem terminowości u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]