Rachunkowość i finanse

Sprawdzaj przelicznik i wymieniaj euro na złotówki

Po więcej szczegółów o kursie euro w kantorach skieruj się tutaj.

Euro to stosunkowo nowa waluta, ponieważ w formie banknotów i monet została wprowadzona do obiegu dopiero w 2002 r.. Jest ona dziś obowiązującym środkiem płatniczym w przeważającej części krajów członkowskich UE. Polska do tej pory nie sprostała kryteriom, umożliwiającym przyłączenie się do strefy euro, co nie znaczy, że nasi rodacy nie używają tej waluty regularnie, czy to zbierając oszczędności na koncie walutowym czy też robiąc zakupy za granicą.

Waluta euro i plusy z jej wprowadzenia

Powszechne użycie euro w krajach członkowskich UE znacznie uprościło życie milionom obywateli starego kontynentu, zarówno w sferze osobistej, jak i biznesowej. Jednolita waluta oznacza wszak mniejsze komplikacje z określeniem przypuszczalnego zysku bądź kosztu podczas planowania np. transakcji międzynarodowych, co jeszcze dwie dekady temu z uwagi na nagłe wahania kursów pomiędzy walutami częstokroć mogło okazać się błędną estymacją. Mieszkanie w strefie euro zwiększa również wolność podróżowania obywateli krajów członkowskich, którzy praktycznie w ogóle nie muszą martwić się o zaopatrzenie się w wystarczającą ilość pieniędzy w obcej walucie w trakcie wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Współcześnie potrzebna im jedynie ich aktualna karta płatnicza, a korzystając z niej za granicą, nie martwią się już wysokością spreadów nakładanych przez bank przy transakcji.

Wymiana euro na złotówki w kantorze online – wygodna i szybka transakcja

Polska, mimo przynależności do Unii Europejskiej od 2004 r., póki co nie spełnia wszystkich warunków pozwalających na wprowadzenie euro jako narodowej waluty. Nie zmienia to faktu, iż jako mieszkańcy kraju członkowskiego UE regularnie robimy zakupy i prowadzimy interesy w euro. Osoby często dokonujące transakcji w tej walucie mogą w kilka sekund poznać aktualny kurs euro na stronach kantorów internetowych, a zarazem też szybko wymienić euro na złotówki bez potrzeby wizyty w banku. Wymiana euro przez internet przez wzgląd na niższe spready jest bardziej opłacalna i wygodniejsza, ponieważ może zostać zaplanowana w dowolnej godzinie dnia (także w środku nocy!), a przeliczenie waluty odbywa się po kursach aktualizowanych co kilka sekund, a nie – jak to z reguły jest przyjęte w kantorach stacjonarnych i bankach – na podstawie średniego kursu z ubiegłego dnia.