Rachunkowość i finanse

System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Skieruj się na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby uzyskać informacje dotyczące systemu bankowego SWIFT.

Mimo, że właściwie systematycznie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania światowej bankowości.

Co jest głównym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Co jest więc głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz masa innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]