Kup sztabkę srebra.
Nie od dziś uważa się, że inwestowanie w kruszce jest trafnym sposobem na lokowanie oszczędności, który po pewnym czasie przynosi namacalny dochód. Najpopularniejszym obecnie metalem inwestycyjnym jest oczywiście złoto, niemniej jednak w ostatnich latach srebro wróciło do łask coraz szerszego kręgu inwestorów, zarówno tych z dużym, jak i skromnym potencjałem finansowym, i przestało być traktowane tylko jako metal przemysłowy.
Sztabki srebra – czy to bezpieczna inwestycja?
Złoto istnieje w naturze 17-krotnie rzadziej niż srebro, warto natomiast zaakcentować, iż cena rynkowa srebra w stosunku do ceny złota nie odzwierciedla tej proporcji ilościowej i stale jest dostrzegalnie niższa. Zakup srebra jest jednakże dobrą propozycją dla osób, które potrzebują urozmaicić swój portfel, a które nie posiadają środków pozwalających na kupno znacznych zasobów złota. Warto jednakże mieć świadomość, iż z uwagi na swoje cechy, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu co skutkuje tym, że jego cena jest w wyższym stopniu narażona na problemy pojawiające się w gospodarce światowej. Łatwo to zresztą dostrzec studiując historię jego ceny z minionych 2 dekad. Z tej również przyczyny inwestycja finansów w srebro obarczona jest wyższym ryzykiem niepowodzenia, dlatego rekomendowana jest osobom znającym prognozowaną i bieżącą sytuację na rynku kruszców. Można jednak zakładać, że popyt na srebro wciąż będzie się utrzymywał, a wraz z galopującym rozwojem medycyny, elektroniki oraz fotowoltaiki, w których srebro jest na co dzień wykorzystywane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego wartość będzie systematycznie wzrastać.
Srebro w sztabkach – zamawiać małe czy duże
Tak ja złoto, sztabki srebra wybijane jest w rozmaitych wagach, co upraszcza stworzenie portfela, umożliwiającego odsprzedaż w razie potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego również w zasięgu finansowym przeciętnego Polaka, to sztabki o ciężarze jednej uncji trojańskiej oraz 50 g i 100 g. Oczywiście, jeżeli zamówimy sztabkę o wyższej wadze, to wydamy na srebro mniej, należy aczkolwiek pamiętać, że nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. Zatem jeżeli sztabki srebra mają być również zabezpieczeniem finansowym na gorsze dni, warto zdecydować się na zakup sztabek o różnych wagach, żeby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile rzeczywiście potrzeba. Drugą opcją jest także inwestycja w względnie kosztowniejsze srebrne combibary, czyli scalone 1-gramowe sztabki srebra dające się bez trudu oddzielić. Minusem zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż i nabycie obarczone są VAT-em.
Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]