Usługi

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Tutaj sprawdzisz, komu zlecić badania kierowców Bielsko Biała.

Prawo zobowiązuje niektórych kierowców do zrobienia badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym są tego rodzaju badania i kto ma obowiązek je wykonać?

Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?

Nie każdy kierowca musi poddać się tego typu badaniom. Są one konieczne w przypadku dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych, kierowców tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych. Łatwo zauważyć zatem, że są to badania potrzebne w przypadku kierowców zawodowych. Kierowców „zwykłych” konieczność ta może dotyczyć wyłącznie wtedy, kiedy zostaną oni skierowani na nie przez właściwe instytucje – czyli na przykład przez Policję – po doprowadzeniu do poważnego wypadku.
Celem testów jest skontrolowanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa jemu i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz zapobiegnięcie nieszczęściom, które mogą być spowodowane na przykład przez nieumiejętność skoncentrowania się czy zbyt wolny refleks.

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddawani są kierowcy, nie należą do skomplikowanych. Polegają skontrolowaniu reakcji psychomotorycznych z użyciem specjalnych urządzeń. Podczas badań ważny jest wiek kierowcy, ponieważ badane umiejętności słabną wraz z wiekiem, a więc konieczne jest przyjęcie właściwego punktu odniesienia.
Jeżeli chodzi o ważność testów, to badania kierowców zazwyczaj wykonuje się co pięć lat, lecz gdy mają więcej niż 60 lat – co 30 miesięcy, zaś kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli 65 lat, muszą przeprowadzać badania co rok.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]