Usługi

Co sprawdzają badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - usługi dla Ciebie.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. Na początku osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]