Budownictwo Usługi

Okna zabytkowe pod specjalną opieką

okna zabytkowe

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane obecnie i są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich cenę w dużym stopniu wpływa także wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być remontowane w myśl przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by wykonać takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który ma wiele dobrych stron, lecz potrzebuje regularnych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się wszak użyciem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]