Rozrywka Zakupy

Dlaczego warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej?

Jeśli chcesz kupić książki dla nastolatków, koniecznie wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, na tablecie albo w telewizji, a po książkę przeważnie sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu konieczności analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy jest niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do generalnych doświadczeń młodych ludzi

Licealiści nie są skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają tematy i opisują historie interesujące dla młodego pokolenia czytelników. Ta kategoria literatury otrzymała nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Jest to beletrystyka kreowana z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, fantastyka i thrillery. Lecz wszystkie te historie łączy odwołanie się bezpośrednio do generalnych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te piszą zatem o pierwszych zauroczeniach, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, relacjach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości i znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga nastolatkom poczuć, że inni również przeżywają analogiczne życiowe zawirowania przez tych parę intensywnych lat dorastania.

Dlaczego warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej z czasem przynosi korzyści

Warto proponować nastolatkom angażujące ich książki, gdyż rozwinięcie w nich chęci czytania dla zabawy z czasem daje sporo korzyści. Nastolatek, który jest oczytany operuje szerszym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co znacznie upraszcza naukę języka polskiego. Lecz odkrywanie problemów innych osób w podobnym wieku to też metoda na lepsze zrozumienie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym razie nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej czyta opowieści o zombie bądź superbohaterach nie komentujcie, że to bezsensowne i pozwólcie mu je eksplorować!

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa