Sport Zakupy

Kask czy toczek do jazdy konnej. Które wybrać do jazdy wyczynowej?

toczki do jazdy konnej, kask jeździecki, toczek do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportowych, gdzie zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, z uwagi znaczną prędkość i wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która bezwzględnie winna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa można kupić dwa typy ochrony na głowę – toczki oraz kaski jeździeckie. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych produktów?

Kask czy toczek jeździecki? Co wybrać?

Prosta, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest zwykle wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednak tak dobrej protekcji jak kask, przez co zalecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, używany przez wyczynowych sportowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask winien dysponować stosownymi certyfikatami oraz pozwalać na regulację rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej miejscowości nie dostaniemy pasującego nam modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]